W dniu 31 marca 2025 r. Gmina Gródek zawarła porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku na realizację programu priorytetowego Czyste Powietrze na terenie gminy Gródek, w zakresie działań odnoszących się do pełnionej przez Gminę roli Operatora w Programie w naborach realizowanych od 2025 r.
Zgodnie z zawartym Porozumienia, Gmina może zlecić realizację zadań w zakresie roli Operatora lub część tych zadań zewnętrznemu wykonawcy, działając zgodnie z obowiązującymi przepisami. W związku z powyższym w dniu 9 kwietnia 2025 r. Gmina Gródek zawarła umowę z Panem Bartoszem Płońskim prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą Eko LuBek Bartosz Płoński, ul. Św. Rocha 5 lok. 27, 15-879 Białystok, tel. 534 298 729, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., zlecającą ww. podmiotowi realizację zadań w zakresie pełnionej przez Gminę roli Operatora.
Operator pomoże osobom zagrożonym ubóstwem energetycznym, które są uprawnione w programie Czyste Powietrze do dofinansowania na poziomie 100 proc. kosztów netto termomodernizacji domu i wymiany pozaklasowego kotła. Ten najwyższy poziom wsparcia w nowym programie Czyste Powietrze będzie dostępny tylko przy pomocy Operatora. Podobna sytuacja dotyczy dotacji z prefinansowaniem. Ponadto z pomocy Operatora mogą skorzystać, jeśli chcą, osoby uprawnione do podwyższonego poziomu dofinansowania wysokości 70 proc. kosztów netto. Operator programu „Czyste Powietrze” będzie oferował pełną opiekę i wsparcie ww. grupom beneficjentów programu „Czyste Powietrze” od podjęcia decyzji o realizacji inwestycji, przez proces inwestycyjny, aż do jego zakończenia i rozliczenia umowy o dofinansowanie.
Gdzie szukać informacji i pomocy?
- korzystając z konsultacji zdalnych pod nr tel.: 534 298 729 oraz mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00),
- korzystając z konsultacji stacjonarnych w siedzibie Eko LuBek Bartosz Płoński przy ul. Św. Rocha 5 lok. 27 w Białymstoku (tylko osoby umówione wcześniej telefonicznie pod nr 534 298 729),
- podczas wyznaczonego dyżuru Operatora w Urzędzie Gminy Gródek, ul. A. i G. Chodkiewiczów 2 w Gródku, w sali konferencyjnej zlokalizowanej na parterze Urzędu (tylko osoby umówione wcześniej telefonicznie pod nr 534 298 729).
Wójt Gminy Gródek informuje, że w dniu 6 maja 2025 r. (wtorek) o godzinie 1000, w sali konferencyjnej zlokalizowanej na parterze Urzędu Gminy Gródek, ul. A. i G. Chodkiewiczów 2, 16-040 Gródek, odbędzie się szkolenie prowadzone przez lekarzy weterynarii - pracowników Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku, na temat pryszczycy oraz choroby niebieskiego języka.
Głównym celem szkolenia będzie przekazanie wiedzy o pryszczycy (FMD). Tematyka szkoleń będzie obejmować m.in.: objawy, zgłaszanie podejrzeń wystąpienia FMD, postępowanie po zgłoszeniu podejrzenia, zasady bioasekuracji w gospodarstwie, tak aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa FMD, zasady przemieszczeń zwierząt z gatunków wrażliwych.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, w szczególności hodowców zwierząt najbardziej wrażliwych na zarażenie - bydła, świń, owiec i kóz.
Wójt Gminy Gródek
Wiesław Kulesza
Szanowni Państwo,
Nowoczesne rolnictwo to nie tylko mniejsze emisje, ale też lepsze zarządzanie danymi, precyzyjne decyzje i inwestycje w technologie, które realnie zwiększają efektywność. Rolnictwo niskoemisyjne – wspierane przez cyfrowe rozwiązania – pozwala ograniczać straty nawozów, kontrolować emisje i jednocześnie poprawiać opłacalność gospodarstw. W trakcie webinaru pokażemy, jak praktycznie połączyć wiedzę o emisyjności z narzędziami cyfrowymi i inwestycjami w odnawialne źródła energii. Będzie mowa o konkretnych liczbach, przykładach z gospodarstwa i możliwościach finansowania działań.
Webinar: „Rolnictwo niskoemisyjne”
Data: 29 kwietnia 2025 (wtorek)
Godzina: 10:00–12:00
Platforma: MS Teams – nie jest wymagana instalacja żadnego oprogramowania, do uczestnictwa wystarczy dostęp do Internetu i dowolna przeglądarka)
Link do rejestracji:
W programie:
Emisyjność rolnictwa – dane, metody, rekomendacje
dr hab. Magdalena Szymańska, prof. SGGW
– Jakie emisje generują uprawy i hodowla?
– Jak je mierzyć i jak skutecznie je ograniczać?
Biogazownia w Kobylej Łące – case study gospodarstwa rolnego
Bartosz Budka
– 500 kW mocy z odpadów i obornika
– Niezależność energetyczna, niższe emisje, nowe źródła dochodu
Możliwości dofinansowania inwestycji niskoemisyjnych
Wojciech Nawrocki, METROPOLIS Doradztwo Gospodarcze
– Skąd pozyskać środki na biogazownię?
Podsumowanie projektu Digitalizacja szansą na zwiększenie efektywności przedsiębiorstw na obszarach wiejskich.
Karolina Witeska-Chmielewska, Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa
– Jakie działania wspierają cyfryzację i zrównoważony rozwój na obszarach wiejskich, jakie są potrzeby rolników i przedsiębiorców?
Dla kogo?
Dla instytucji zainteresowanych tematem rolnictwa i cyfryzacji, niskiej emisji oraz zmianami klimatu
Dla rolników, doradców rolniczych i przedstawicieli JST
Dla firm planujących inwestycje w sektorze rolnym i OZE
Dla wszystkich zainteresowanych zrównoważonym rozwojem obszarów wiejskich.
Zrównoważone rolnictwo zaczyna się od liczb, decyzji i dobrych przykładów.
Zapraszamy do udziału i wspólnego szukania rozwiązań, które odpowiadają na wyzwania współczesnego rolnictwa.
Zespół Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa
Wścieklizna - śmiertelne zagrożenie dla ludzi i zwierząt.
Fundacja ZWIERZ przypomina o realnym zagrożeniu, jakie niesie ze sobą wścieklizna – jedna z najniebezpieczniejszych chorób wirusowych, która może dotknąć wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzi. Choroba atakuje ośrodkowy układ nerwowy, a po wystąpieniu objawów niemal zawsze kończy się śmiercią.
Do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błonami śluzowymi. W Polsce głównym rezerwuarem wirusa są lisy rude, ale zagrożenie mogą stanowić również nietoperze, psy, koty i inne dzikie zwierzęta.
Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe – każdy pies powyżej 3. miesiąca życia musi zostać zaszczepiony w ciągu 30 dni, a następnie regularnie co roku. Brak szczepienia to nie tylko ryzyko zdrowotne, ale i mandat dla opiekuna.
W przypadku pogryzienia przez zwierzę:
- dokładnie przemyj ranę wodą z mydłem,
- jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem – możliwe będzie zastosowanie szczepień poekspozycyjnych.
Objawy wścieklizny
U zwierząt choroba może przebiegać w formie:
- • szałowej – zwierzęta stają się agresywne, atakują bez powodu, mają trudności z przełykaniem i nadmiernie się ślinią, cierpią na światłowstręt, boją się wody i dotyku, a także mają przekrwione oczy,
- • cichej – postępujące porażenia kończyn, śmierć w wyniku niewydolności oddechowej.
Wścieklizna to śmiertelne zagrożenie dla zwierząt i ludzi, któremu można zapobiec. Profilaktyka i szybka reakcja ratują życie.
Bądź odpowiedzialny - zaszczep swojego psa!
W DNIU 2 MAJA 2025 r. URZĄD GMINY GRÓDEK BĘDZIE ZAMKNIĘTY
Uprzejmie informuję, że zgodnie z zarządzeniem Nr 57/25 Wójta Gminy Gródek z dnia 9 kwietnia 2025 r. – dzień 2 maja 2025 r. (piątek) ustala się dniem wolnym od pracy pracownikom Urzędu Gminy Gródek.
Decyzję taką uzasadnia fakt, że w tym roku Święto Konstytucji 3 Maja przypada w sobotę, a więc w dniu wolnym od pracy. Zgodnie z art. 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Powyższe oznacza, że pracownicy nie korzystają z dnia wolnego od pracy należnego z racji pięciodniowego tygodnia pracy, dlatego pracodawca obowiązany jest do wskazania dnia wolnego w innym terminie. Decyzją Wójta Gminy Gródek dniem wolnym od pracy w zamian za 3 maja 2025 r. dla pracowników Urzędu Gminy Gródek będzie piątek, 2 maja.
Mieszkańców i wszystkich zainteresowanych przepraszamy za utrudnienia
i prosimy przy planowaniu wizyty w Urzędzie o uwzględnienie powyższych informacji.
Wójt Gminy Gródek
Wiesław Kulesza
Parafia Rzymskokatolicka p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gródku zaprasza do składania ofert na realizację zadania pn. "Remont zabytkowej kaplicy p.w. Św. Anny w Królowym Moście".
Niech wiosna rozkwitnie w ogrodach
Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie serdecznie zaprasza wszystkich pasjonatów ogrodnictwa, działkowców i rolników na Wiosenne Targi Ogrodnicze, które odbędą się 12 i 13 kwietnia 2025 roku. Te wyjątkowe wydarzenie jest okazją do zakupów, spotkań z ekspertami i poznania ogrodniczych nowinek.
Wiosenne Targi Ogrodnicze to wydarzenie, które łączy tradycję z nowoczesnością, pasję z profesjonalizmem i lokalność z ogólnopolskim zasięgiem. W poszukiwaniu inspiracji do swojego ogrodu, wśród szerokiego asortymentu od wystawców z całego kraju, będzie można wybierać rośliny ogrodowe, krzewy, kwiaty, ozdobny materiał szkółkarski, narzędzia ogrodnicze oraz małą architekturę ogrodową. Na terenach wystawowych będziemy gościć wielu producentów i sprzedawców, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami w zakresie pielęgnacji roślin. Dla pasjonatów ogrodnictwa to prawdziwe źródło inspiracji i możliwości poszerzenia swojej wiedzy na temat pielęgnacji oraz uprawy roślin.
Tradycja, kultura i nauka
Wiosenne Targi Ogrodnicze w Szepietowie to nie tylko bogata oferta handlowa, ale również ciekawy blok edukacyjny. W programie znajduje się konferencja pt. „Rolnictwo ekologiczne – szanse i zagrożenia na przykładzie uprawy truskawki, maliny i borówki amerykańskiej”, którą poprowadzi dr inż. Beata Studzińska i wykład kuchmistrza Piotra Lenarta. Na stoisku PODR Szepietowo będzie można uzyskać doradztwo w zakresie płatności bezpośrednich, rolno-środowiskowo-klimatycznych i ekologicznych oraz ekoschematów. Tradycyjnie odbędzie się prezentacja produktów wytwarzanych w Centrum Technologii Rolno-Spożywczych działającym przy PODR Szepietowo. Lokalni wytwórcy w swojej ofercie zaprezentują podlaskie specjały: pieczywo, wędliny i miody, które jak co roku cieszą zarówno oko jak i podniebienia smakoszy. W ofercie nie zabraknie rzemiosła artystycznego, produktów regionalnych i tradycyjnych.
Konkursy i dodatkowe atrakcje
Podobnie jak w latach ubiegłych przygotowaliśmy konkurs: „Zgadnij co to za roślina?”, który gromadzi wielu chętnych do sprawdzenia swojej wiedzy ze znajomości roślin. Do wygrania będą krzewy i kwiaty ogrodowe.
Konkurs kulinarny skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich „Wielkanocny smak i tradycja” z pewnością podudzi zmysły smakowe.
Każdy, kto odwiedzi stoisko PODR Szepietowo, będzie miał okazję spróbować potraw przyrządzonych w ramach projektu „Dziedzictwo kulinarne polskich ras rodzimych – wykorzystanie mięsa wieprzowego”.
Niezmiennie Wystawcy będą rywalizować o „Hit Targów”, „Najatrakcyjniejsze Stoisko” i „Najbogatszą ofertę targową”. Podczas Targów nagrodzimy laureatów „Konkursu plastycznego dla dzieci na projekt pierwszej strony kartki wielkanocnej”.
Dodatkowo Targi wzbogaci pokaz królików rasowych przygotowany przez Podlaski Związek Hodowców Królików Rasowych.
Zbliżające się święta to okazja do przygotowania palm i stroików wielkanocnych. Jak zrobić oryginalną ozdobę wielkanocną pokażą doradcy PODR Szepietowo. Tegorocznym Targom towarzyszyć będzie występ artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Szepietowo na Ludowo.
Mamy nadzieję, że otwarcie sezonu wystawowego w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie upłynie w miłej atmosferze. Bogata oferta handlowa zapewne spełni Państwa oczekiwania, umożliwi spędzenie czasu w rodzinnym gronie, a zakupy sprawią, że w naszych ogrodach rozkwitnie wiosna.
Do zobaczenia w Szepietowie.
Katarzyna Olszewska
PODR Szepietowo
Podkategorie
Strona 1 z 31