Szlak do Góran

długość 15 km, prowadzi z Walił-Stacji do wsi Górany, oznakowany jest kolorem żółtym i wiedzie leśnym duktem Nadleśnictwa Waliły, początkowo wraz ze znakami czerwonym i niebieskim.
Szlak pieszy łatwy. Możliwość przejazdu rowerem lub konno.

Szlak Napoleoński

długość 33 km, prowadzi z Żedni do Krynek, oznakowany jest kolorem niebieskim. Po drodze natkniemy się na ciekawe obiekty i miejsca: rezerwat przyrody „Góra Pieszczana”, stare cmentarze, zabytki Królowego Mostu i Krynek, pamiątki powstania 1863 roku. Prowadzi w znacznej mierze przez Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej.
Szlak pieszy łatwy, przejezdny rowerem lub konno.

Szlak śladami Powstania Styczniowego

prowadzi z Walił-Stacji do Sokółki, oznakowany jest kolorem czerwonym. Początkowo wiedzie wraz ze znakami szlaku żółtego i niebieskiego. Na Szlaku natkniemy się również na miejsca martyrologii związane z powstaniem w 1863 roku. Na terenie naszej gminy są to: głaz z tablicą pamiątkową oraz mogiła powstańców, poza nimi m.in. Arboretum im. Powstańców 1863r. w Kopnej Górze. Szlak wiedzie poprzez Puszczę Knyszyńską, w której znajduje się wiele rezerwatów przyrody takich jak "Chomontowszczyzna" ostoja dziko żyjącego stada żubrów. Zobaczymy w jaki sposób jest realizowana gospodarka leśna, na naszej drodze przekroczymy także wiele strumieni leśnych z krystalicznie czystą wodą.
Szlak pieszy nie należy do najłatwiejszych, częściowo przejezdny rowerem i konno.

Szlak Wzgórz świętojańskich

 prowadzi z Sokola (gmina Michałowo) do Supraśla, oznakowany jest kolorem czerwonym. Wiedzie on pasem wzgórz pomiędzy rzekami Supraśl i Płoska. Natkniemy się tu na miejsca martyrologii, jak i zabytki przyrody oraz architektury. Szlak charakteryzuje się przepięknymi widokami leśnych strumieni, porośniętych lasem wzgórz i ciekawych zabytków.
Szlak pieszy miejscami trudny, częściowo przejezdny rowerem i konno.

Szlak Południowym Skrajem Puszczy Knyszyńskiej

biegnie z Sobolewa pod Białymstokiem do Wierobii i oznakowany jest kolorem żółtym. Prowadzi leśnymi duktami skraju puszczy oraz niewielkim odcinkiem wzdłuż granicy z Białorusią. Na szlaku można podziwiać piękno lasów oraz główne zabytki architektoniczne gminy Gródek. Szlak pieszy łatwy, w całości przejezdny rowerem i konno.

Szlak Tatarski Mały

prowadzi z Walił-Stacji do Kruszynian i oznakowany jest kolorem niebieskim. Początkowo wraz ze szlakami żółtym i czerwonym wiedzie do Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, po czym skręca w prawo by skrajem puszczy poprowadzić nas do Kruszynian, gdzie znajduje się najstarszy w Polsce meczet. Szlak pieszy łatwy, w całości przejezdny rowerem i konno.