#DobrowolnaZasadniczaSłużbaWojskowa

Szkolenie podstawowe trwa 27 dni i jest zakończone przysięgą wojskową.

Żołnierzowi Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej przysługuje miesięczne uposażenie w wysokości 6000zł.

Jeżeli chcesz przejść szkolenie podstawowe blisko domu, w 18.

Białostockim Pułku Rozpoznawczym - skontaktuj się jak najszybciej

z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Białymstoku.

Najbliższe szkolenie podstawowe rozpoczyna się  13 stycznia 2025r.

Rozpocznij jak najszybciej proces rekrutacji!

Ochotnicy przechodzą intensywne szkolenie podstawowe, które skupia się na nauce umiejętności z zakresu, m.in.:

-taktyki,

-szkolenia strzeleckiego,

-medycyny pola walki,

-zastosowania środków łączności,

-wykorzystania elementów survivalu.

#DołączDoNas na www.zostanzolnierzem.pl [3]

Masz pytania!? Skontaktuj się z nami!

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Białymstoku

  1. Lipowa 35, Białystok

tel. 261 398 292

 

dobrowolnastyczeńWCRBiałystok

W związku z sygnałami od mieszkańców Gminy Gródek o pojawianiu się wilków w pobliżu terenów zamieszkałych, Wójt Gminy Gródek przekazuje informacje w sprawie zasad postępowania w przypadku spotkania z wilkami oraz działań, których należy unikać, aby ograniczyć zagrożenia ze strony tych zwierząt.  

Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore  lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich. Dlatego należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo.
  • Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
  • Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
  • Jeśli jesteś fotografem przyrodniczy lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia.
  • Jeśli pracujesz w lesie, jesteś np. pracownikiem zakładu usług leśnych, budowniczym dróg leśnych, instalatorem sieci energetycznych, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy. Pakuj wszystkie odpadki i zabieraj z sobą.  Pozostawiona żywność może zwabiać drapieżniki w pobliże pracujących w lesie ludzi.
  • Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i sprawdź swoją lokalizację np. na podstawie aplikacji mBDL, albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i powiadom właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
  • Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom RDOŚ.
  • Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
  • Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.
  • Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela. Zagubiony, biegający po lesie pies może szybko wpaść w tarapaty.

Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.
Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie,  możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.

Informację przygotowano na podstawie publikacji "Po sąsiedzku z wilkami" - opracowania autorstwa S. Nowak, R.W. Mysłajek.

           Proszę również mieszkańców Gminy Gródek o informowanie Urzędu Gminy o każdym zdarzeniu z udziałem wilka oraz, jeśli to możliwe, przekazywanie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. dokumentacji w postaci zdjęć lub nagrań. Informacje te będą bardzo istotne w celu określenia skali zaistniałego problemu oraz podjęcia odpowiednich działań.

Telefon do kontaktu: 85 873 99 45.

Zgodnie z zarządzeniem Nr 48/24 Wójta Gminy Gródek z dnia 25 listopada 2024 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych projektu zmian Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gródek - Wójt Gminy Gródek przedstawia projekt zmian Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gródek, zwany dalej Regulaminem, celem poznania stanowiska mieszkańców co do zawartych zapisów zmian Regulaminu, a w szczególności poznania ich opinii i uwag.  

Termin konsultacji: od dnia 3 grudnia 2024 r. do dnia 10 grudnia 2024 r.

Z projektem zmian Regulaminu można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej Gminy Gródek.

Uwagi i wnioski wraz z uzasadnieniem proponowanych zmian do projektu Regulaminu można zgłaszać w terminie konsultacji w formie pisemnej:

  1. na adres Urzędu Gminy Gródek, ul. A. i G. Chodkiewiczów 2, 16-040 Gródek;
  2. za pośrednictwem poczty elektronicznej, na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Wyniki konsultacji zostaną podane do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie informacji na tablicy informacyjnej w siedzibie Urzędu Gminy Gródek, w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Gródek oraz na sesji Rady Gminy.

Załączniki:

  1. Projekt zmian Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gródek.
  2. Klauzula informacyjna.
  3. Wyniki konsulltacji.

Wójt Gminy Gródek

   Wiesław Kulesza

Każdy rolnik realizujący Ekoschemat „Dobrostan zwierząt”, do 14 marca 2025 r., musi odbyć szkolenie na platformie e-learningowej PODR  pn.: „Metody ograniczające stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej – szkolenie dla beneficjentów ekoschematu Dobrostan zwierząt”.

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie wszystkich rolników realizujących interwencję dotyczącą dobrostanu zwierząt, którzy zgodnie z ustawą o PS WPR 2023-2027 zobowiązani są do jednorazowego odbycia szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej, po którym otrzymają zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Wymóg ten obowiązuje od 2024 roku.

Szkolenie jest dostępne w formie szkolenia e-learningowego na stronie: https://sdr.odr-szepietowo.pl/

Po ukończeniu szkolenia zostanie wygenerowane zaświadczenie, które należy załączyć do swojego indywidualnego konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) – Aplikacja eWniosekPlus. Zaświadczenie należy przesłać do ARiMR najpóźniej do 21 marca 2025 roku.

 

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Utah w Stanach Zjednoczonych we współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie badają opinie Polaków na temat żubrów i zarządzania tym gatunkiem w Polsce. 

Mieszkańcy gminy Gródek zostali wybrani jako istotna grupa docelowa badania, ze względu na występowanie w pobliżu ich miejsca zamieszkania stada wolnościowego żubra europejskiego. 

Badanie jest przeprowadzane za pomocą anonimowej ankiety internetowej, która składa się z 7 części. Jej wypełnienie zajmuje około 20 minut. Odpowiedzi udzielone przez mieszkańców gminy będą niezwykle cenne i pomogą w lepszym zrozumieniu postaw oraz opinii Polaków na temat żubra europejskiego. Wyniki ankiety zostaną wykorzystane wyłącznie do celów naukowych. 

Ankieta jest dostępna pod adresem https://tinyurl.com/plzubry lub za pośrednictwem kodu QR na załączonej ulotce .pdf

Final PL Bison Flyer v2.2

Ministerstwo Klimatu i Środowiska realizuje kampanię edukacyjną „Nasz Klimat”. Jej głównym celem jest promowanie ekologicznych postaw i nawyków wśród Polaków, budowanie wrażliwości społecznej w zakresie dbania o stan środowiska naturalnego oraz edukacja nt. konsekwencji zachodzących zmian klimatu i globalnego ocieplenia.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi, które koncentrują się na tematach związanych z oszczędzaniem energii, prawidłową gospodarką odpadami, a także na wiedzy dotyczącej systemu kaucyjnego.

 Broszura informacyjna01Broszura informacyjna02Broszura informacyjna03Broszura informacyjna04Broszura informacyjna05Broszura informacyjna06Broszura informacyjna08Broszura informacyjna08Broszura informacyjna09Broszura informacyjna10Broszura informacyjna11Broszura informacyjna12Banner1920 1082

Naklejki1

Naklejki2

Naklejki3

Przygotowano na podstawie: https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/klimat-dla-samorzadu

 

Gmina Gródek w ramach otrzymanego dofinansowania z Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022 – 2024 - Edycja 2024 zrealizowała w okresie lipiec - listopad 2024 r. zadanie pn. „Budowa systemu monitoringu na terenie miejscowości Gródek”.

baner gmina Gródek

Nowy serwis e-usług ipodlaskie.pl – wygodne płatności online i więcej możliwości dla mieszkańców Gminy Gródek

Mieszkańcy Gminy Gródek mogą już korzystać z nowego serwisu e-usług dostępnego na platformie ipodlaskie.pl oraz pod dedykowanym adresem podatki.grodek.ipodlaskie.pl. Serwis umożliwia szybki i wygodny dostęp do informacji o zobowiązaniach podatkowych oraz realizację płatności online. Dzięki e-usługom mieszkańcy mogą bez wychodzenia z domu regulować należności związane z podatkami lokalnymi, co jest dużym ułatwieniem i oszczędnością czasu.

Nowa platforma oferuje także dodatkowe funkcje, które ułatwiają codzienny kontakt z urzędem. Mieszkańcy w serwisie komunikacyjnym mogą składać zgłoszenia, zadawać pytania bezpośrednio do urzędu oraz sprawdzać harmonogramy odbioru odpadów. To kompleksowe rozwiązanie pozwala mieszkańcom na szybki dostęp do informacji oraz sprawne załatwianie spraw administracyjnych bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie.

infografika2

Co dają E-Usługi?

infografika1


E-usługi dostępne także w 35 innych gminach

Oprócz Gminy Gródek, serwis e-usług ipodlaskie.pl został uruchomiony w 35 innych gminach, co umożliwia mieszkańcom całego regionu łatwiejszy dostęp do e-administracji i płatności online. Wśród partnerów projektu znajdują się: Miasto Brańsk, Gmina Jasionówka, Gmina Jaświły, Gmina Grajewo, Gmina Nowinka, Gmina Wyszki, Gmina Rutki, Gmina Bielsk Podlaski, Gmina Raczki, Gmina Klukowo, Gmina Mońki, Gmina Narewka, Gmina Szczuczyn, Gmina Szepietowo, Gmina Piątnica, Gmina Kulesze Kościelne, Gmina Wąsosz, Gmina Rudka, Gmina Suwałki, Gmina Przytuły, Gmina Śniadowo, Gmina Zbójna, Gmina Szudziałowo, Gmina Michałowo, Gmina Wysokie Mazowieckie, Gmina Orla, Gmina Brańsk, Gmina Mały Płock, Gmina Turośń Kościelna, Gmina Stawiski, Gmina Tykocin, Gmina Zabłudów, Gmina Czyżew, Gmina Juchnowiec Kościelny oraz Gmina Zambrów.

Dzięki współpracy samorządów i wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań system e-usług staje się dostępny dla coraz większej liczby mieszkańców województwa podlaskiego, wspierając ich w codziennych obowiązkach i kontaktach z urzędami.

 

Dodatkowe informacje:

E-Usługi - ulotka

E-Usługi - ulotka rozszerzona

 

Gmina Gródek realizuje projekt pn. "Poprawa stanu dróg na terenie gminy Gródek", który swoim zakresem obejmuje 3 zadania: 

  • przebudowę drogi gminnej Nr 105025B ul. Fabrycznej w Gródku wraz z przebudową i budową niezbędnej infrastruktury technicznej (kanalizacja sanitarna i deszczowa),
  • remont drogi gminnej Nr 105058B w miejscowości Zubki,
  • remont drogi gminnej Nr 143502B w miejscowości Grzybowce.

Podkategorie