W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi przypadającego na 22 kwietnia, w dniach 22-23 kwietnia 2024 r. w Przedszkolu Samorządowym w Gródku odbyły się warsztaty edukacyjne przeprowadzone przez pracowników Urzędu Gminy Gródek pn. ,,Mali strażnicy czystego środowiska. W warsztatach na temat środowiska i jego ochronie, uczestniczyły 4, 5 i 6-latki przy wsparciu opiekunów.

Obchody Dnia Ziemi to wspaniała okazja do tego by zastanowić się jaki jest nasz wpływ na kondycję Ziemi i poprzez edukację zmienić złe nawyki na proste ekorozwiązania. Stosując metodę małych kroków możemy wprowadzić w swoją codzienność zasady, które realnie przyczyniają się do poprawy stanu środowiska. A czy ciężko jest zaszczepić w dzieciach postawy proekologiczne? Okazuje się, że nie jest to trudne. Mało tego, nasze przedszkolaki posiadają już dużą świadomość tego jak należy postępować, aby żyć w zgodzie z naturą np. nie marnować jedzenia, oszczędzać wodę i energię, segregować odpady i stosować opakowania wielokrotnego użytku. W trakcie zajęć dzieci doskonale poradziły sobie z utworzeniem tablicy eko-nawyków i zdrowego stylu życia, przeprowadziły doświadczenia w laboratorium czystego środowiska, przez co dowiedziały się czym jest smog, a nawet same dały propozycje zmniejszenia zanieczyszczeń w powietrzu np. poprzez jazdę rowerem czy sadzenie drzew. Podczas warsztatów poruszono wiele ważnych tematów: groźnego spalania śmieci w paleniskach domowych, które naraża nas wszystkich na choroby wywołane ogromną ilością toksyn uwalnianych do atmosfery, sposobów ograniczania ilości odpadów komunalnych i ich prawidłowego segregowania, a także radzenia sobie z problematycznymi odpadami takimi jak przeterminowane leki czy zużyte baterie. W ramach zajęć przedszkolaki przygotowały prace plastyczne pt. „Śmieci segregujesz - Ziemię ratujesz”, a podczas warsztatów upcyklingowych - zabawki z rolek od papieru toaletowego. Przy okazji dobrej zabawy dzieci dowiedziały się także, że proekologiczną postawą może być ograniczenie kupowania zabawek, których głównym składnikiem są tworzywa sztuczne.

Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, że Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, dlatego wszyscy musimy troszczyć się o środowisko naturalne. Każdy z nas ma wpływ na swoje codzienne wybory i nawet poprzez najmniejsze czynności możemy przyczynić się do poprawy stanu środowiska - wszystko zależy od nas!

Mamy nadzieję, że zdobyte podczas projektu pn. ,,Mali strażnicy czystego środowiska” wiedza i doświadczenie zaowocują w przyszłości dobrymi, proekologicznymi nawykami, a nasze dzieci będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego ich świata.

Wójt Gminy Gródek

Wiesław Kulesza

P1260696

P1260697

P1260700

1

received 812526900929753 002

P1260709

P1260708

2

P1260713

1

3

Zdjęcia udostępnione przez Przedszkole Samorządowe w Gródku