XXII Międzynarodowy Festiwal Siabrouskaja Biasieda - 30 lipca 2022, amfiteatr nad zalewem w Zarzeczanach

Festiwal Siabrouskaja Biasieda to jedna z ważniejszych imprez kulturalnych prezentująca dorobek kulturowy regionu i twórczość ludową z głównym naciskiem na kulturę mniejszości białoruskiej. W tym roku nie zabraknie akcentu wpierającego braci z Ukrainy – występu zespołu HORPYNA.

„Tegoroczna edycja Siabrouskiej Biasiedy będzie należeć do wyjątkowych z uwagi na dużą różnorodność wykonawców oraz obchodzony podczas wydarzenia jubileusz 10-lecia zespołu Dobryje Grajki, jednego z najpopularniejszych wykonawców muzyki wschodniej w Polsce.” – mówi Magdalena Łotysz, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Gródku. ‘

Wydarzenie będzie miało charakter koncertu połączonego ze wspólną zabawą, w której uczestniczą wykonawcy i publiczność. Nawiąże do tradycyjnego, zakorzenionego w kulturze słowiańskiej, przyjacielskiego spotkania, na którym nie może zabraknąć muzyki, śpiewu i tańca. W tym roku podczas festiwalu wystąpią zespoły ludowe z gminy Gródek oraz goście: AS, Dobryje Grajki, Zołoto, Kalinka, Laliland, Leila, Siostry Ostapczuk, Kresovki, Gabriela Traskowska, Kapela Batareja oraz akordeonista Krystian Gryko. Nie zabraknie śpiewu a-capella, muzyki na żywo oraz estradowej piosenki do tańca. Występ taneczny zaprezentuje Zespół Tańca Ludowego „Przepiórka” z Hajnówki. „Podczas naszej biasiedy, odbędzie się szczególny koncert grupy HORPYNA, który zagra ukraińską muzykę tradycyjną i autorską w folkowo-rockowym brzmieniu. Będzie to miły akcent w kierunku naszych braci Słowian – Ukraińców.” – mówi Magdalena Łotysz. Podczas wydarzenia swój jubileusz 10-lecia działalności artystycznej obchodzić będzie zespół Dobryje Grajki, który z tej okazji zaplanował dużo niespodzianek dla publiczności. Organizatorzy przygotowali również dla uczestników dwa konkursy z nagrodami. Konkurs na najsmaczniejszą drożdżówkę - uczestnicy zmierzą się z ciastem drożdżowym, które często jest podstawą lokalnych dań. Drugi konkurs dla dzieci na nagranie video z piosenką lub wierszykiem. Filmiki, nagrane przez rodziców będą musiały być wysłane do organizatora przed festiwalem, podczas którego zaprezentujemy na telebimie zwycięzców pierwszych trzech miejsc. Piosenki lub wierszyki muszą zawierać komponenty folklorystyczne. Tak jak w ubiegłym roku dla miłośników piknikowania zostanie zorganizowana specjalna „strefa kocykowa” obok sceny.

Na Festiwal będzie można dojechać pociągiem z Białegostoku. 30 lipca br.: GRÓDEK – WALIŁY: odjazd: 17.50, przyjazd: 18.39. Powrót 31 lipca br.: WALIŁY – BIAŁYSTOK: odjazd: 00.40, przyjazd: 1.30.

Dodatkowo, wzorem roku ubiegłego, wydarzenie będzie promowane w innowacyjny sposób. Do Gródka przyjedzie artysta z Sanoka Arkadiusz Andrejkow, który specjalizuje się w malowaniu murali, wzorowanych na starych zdjęciach. Artysta wykona mural na ścianie budynku GCK, który będzie niespodzianką i atrakcją turystyczną dla wszystkich odwiedzających gminę Gródek.

Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda” również będzie można obejrzeć na żywo (online) z każdego zakątku Polski i świata poprzez kanał YouTube Gminnego Centrum Kultury.

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zadanie dofinansowane ze środków Powiatu Białostockiego.

Organizatorzy: Gminne Centrum Kultury w Gródku, Gmina Gródek;

Patronat medialny: Polskie Radio Białystok, TVP 3 Białystok, Radio Racja, Wrota Podlasia, Wiadomości Gródeckie – Haradockija Nawiny;

Sponsorzy: Nadleśnictwo Waliły, Bank Spółdzielczy w Białystoku – oddział w Gródku, Sklep Chorten w Gródu, PPH „Wenus” Marek Klebus, Fal-poż s.c.;

Wydarzenie na facebook’u: https://www.facebook.com/events/1238470273590933/

Strona www: https://gckgrodek.pl/wydarzenie/xxii-miedzynarodowy-festiwal-siabrouskaja-biasieda/

Dojazd: https://goo.gl/maps/gCD8bNETCxQxfJSY8

Media:

Radosław Kulesza

instr. ds. informatycznych i promocji

rkulesza(at)gckgrodek.pl

T: + 48 791 037 601